جلیلی سرسخت‌ترین و تندروترین نامزد در میان این هشت نفر است. از شواهد و قرائن این طور برمی‌آید که آقای جلیلی قصد دارد همچنان بن‌بست هسته‌ای ایران و رایزنی‌ها با غرب و متحدانش را در همین وضعیت نگه دارد. وی کاملاً با هرگونه سازش با غرب در مورد مسئله هسته‌ای و مسئله سوریه، مخالف است.

سعید جلیلی، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری که برای اولین بار، طعم این نوع رقابت‌ها را می‌چشد، در میان هزار جوانی که برای او هورا می‌کشیدند، حاضر شد. او کمی هنگام راه رفتن مشکل دارد؛ زیرا زمانی که یک عضو جوان سپاه پاسداران بود، در جنگ با عراق حاضر شد و از ناحیه پا آسیب دید. حال او یک نشان افتخار از جنگ را در بدنش به همراه دارد.

حاضرین در آن مکان، یکصدا با هم فریاد می‌زدند، «ای جلیلی، ای شهید زنده، خوش آمدی.» این‌ها کسانی بودند که روزهای خونین جنگ را ندیده بودند؛ اما عمیقاً غرق تجلیل از پیشکسوتان ملی خود شده بودند. آنها در حالی که پرچم «مقاومت» را می‌چرخاندند –مقاومت یک گروه همکاری‌های نظامی میان شیعیان ایران و سوریه که شامل حزب‌الله لبنان و برخی گروه‌های فلسطینی می‌شود-شعار این نامزد ریاست جمهوری را فریاد می‌زدند: «نه سازش و نه تسلیم خواهیم شد، رأی ما فقط جلیلی است.»

به نظر می‌رسد آقای جلیلی، معروف به رایزن هسته‌ای سرسخت و نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، پیشتاز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری باشد. این مطلب، چیز نویدبخش و مطلوبی برای غرب و رابطه با آن نخواهد بود.

وی سرسخت‌ترین و تندروترین نامزد در میان این هشت نفر است. از شواهد و قرائن این طور برمی‌آید که آقای جلیلی قصد دارد همچنان بن‌بست هسته‌ای ایران و رایزنی‌ها با غرب و متحدانش را در همین وضعیت نگه دارد. وی کاملاً با هرگونه سازش با غرب در مورد مسئله هسته‌ای و مسئله سوریه، مخالف است.

رسول نفیسی، یک کارشناس مسایل ایران در ویرجینیا گفت، «او [آقای] احمدی‌نژاد شماره 2 است. با توجه به سابقه او در مذاکرات و هدایت تیم مذاکره‌کننده، بعید است که او بخواهد از روزنه جدیدی وارد فاز مذاکرات شود.»

گفته می‌شود که او توانسته است حمایت آشکار ائتلاف روحانیون و فرماندهان سپاه پاسداران را به دست آورد. روحانیون شیعه بلندپایه از او حمایت می‌کنند و نیروهای بسیج نیز در حال حاضر آماده‌اند تا شرایط پیروزی او را فراهم آورند. چندین رسانه خبری از جمله خبرگزاری فارس و بسیاری از وب‌سایت‌ها از او یاد می‌کنند. در مقابل، برنامه تبلیغاتی دیگر نامزدها به علل نامشخصی لغو می‌شود و یا در مصاحبه خود با مجریان، با سوالات سخت و چالش برانگیزی مواجه می‌شوند و این در حالی است که آقای جلیلی پیرامون مطالب معمولی و غیرجنجالی به بحث و گفت‌وگو می‌پردازد.

امیر محبیان، یک تحلیلگر نزدیک به رهبران ایران، با اشاره به گروه‌های حامی جلیلی گفت: «او می‌تواند به سادگی هرچه تمام‌تر، 30 درصد از آرا مردم را به دست آورد. مابقی آرا نیز میان دیگر نامزدها تقسیم خواهد شد.»

در این صورت، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد و آقای جلیلی شانس پیروزی بالایی خواهد داشت. طبق قوانین ایران، رئیس‌جمهور باید بتواند نیمی از آرا را به خود اختصاص دهد.